Pierwsza wizyta u psychologa

Pierwsza wizyta u psychologa

Decyzja o skorzystaniu z usług pomocy psychologicznej nie należy do łatwych i może wywoływać wiele dylematów. Są jednak sytuacje, w których staje się konieczna, a jej efekty mogą mieć nieoceniony wpływ na nasze zdrowie psychicznie. Kiedy należy udać się do psychologa, jak wybrać odpowiedniego specjalistę i jak wygląda pierwsza wizyta?

Kiedy zapisać się na pierwszą wizytę?

Wizyta u psychologa może okazać się potrzeba w sytuacji, gdy nie jesteśmy sobie w stanie poradzić (nawet z pomocą najbliższych) z określonymi wydarzeniami oraz emocjami, które w nas wywołują konkretne doświadczenia. Do psychologa udajemy się w celu uzyskania porady lub diagnozy albo rozpoczęcia psychoterapii. W przypadku braku kontroli nad emocjami, stresu negatywnie oddziałującego na sferę psychiczno-fizyczną, stanów przeddepresyjnych lub myśli samobójczych – konsultacja z psychologiem jest niezbędna. Warto o niej pomyśleć w sytuacjach utraty bliskiej osoby, problemów w relacji małżeńskiej, kłopotów z uzależnieniem lub ciężką chorobą. Do psychologa powinny się również zgłosić osoby, które padły ofiarą gwałtu, pobicia lub maltretowania albo odczuwają spadek jakości życia na skutek długotrwale obniżonego nastroju i samopoczucia. Długotrwale odczuwany lęk lub wyraźne problemy w komunikacji międzyludzkiej również powinny być czynnikami alarmującymi. Do psychologa można się również udać w sytuacji, gdy odczuwamy istnienie jakiegoś problemu w naszym życiu, ale nie potrafimy go zdefiniować. Psycholog pomoże nam zrozumieć aktualną sytuację życiową, w której się znaleźliśmy, przeżywane emocje i zachowania, co wpłynie na poprawę jakości bliskich relacji i codziennego funkcjonowania.

Jak wygląda pierwsza wizyta i jak wybrać specjalistę?

Przed odbyciem pierwszej wizyty należy wybrać odpowiedniego specjalistę. Pamiętajmy, że psychologiem jest osoba, która ukończyła wyższe studia magisterskie – tytuł licencjata lub odbyte kursy nie uprawniają do wykonywania tego zawodu. Warto sprawdzić, czy specjalista posiada dodatkowe kompetencje w danym zakresie – kliniczne, np. specjalizację, psychoterapeutyczne – atestowane kursy, certyfikaty uznawane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub Psychiatryczne oraz publikacje naukowe, a także czy jego praca poddawana jest regularnej superwizji. Na pierwszej wizycie uzyskamy pomoc w diagnozie problemu, rozwiązaniu sytuacji kryzysowej lub podjęcia ważnej decyzji. Celem psychologa na pierwszej wizycie będzie wprowadzenie atmosfery życzliwości i prywatności oraz zbudowanie zaufania. Psycholog nie decyduje o kierunku rozmowy, podąża za potrzebami pacjenta i pomaga kontynuować ważne dla niego wątki. Pomoże zdiagnozować i nazwać przeżywane emocje, ale nigdy nie będzie oceniał czy krytykował. Podstawą pierwszej wizyty jest zatem identyfikacja rzeczywistego problemu. Psycholog zbierze informacje biograficzne i wystawi wstępną hipotezę diagnostyczną. Ustali częstotliwość spotkań lub przewidywaną długość terapii. Pamiętajmy, że pierwsza wizyta to wstęp do dalszych spotkań. Przed jej odbyciem warto najpierw samodzielnie spróbować określić swoje priorytety i oczekiwania. Psychologa obowiązuje kodeks etyczny, w tym tajemnica zawodowa – nie musimy się obawiać, że nasze problemy zostaną przekazane osobom trzecim.